Neuroblastoma

Nerwiak płodowy (nerwiak płodowy współczulny, nerwiak zarodkowy, łac. neuroblastoma, ang. neuroblastoma) – złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek cewy nerwowej. Jest najczęstszym nowotworem rozpoznawanym u niemowląt. Blisko 50% przypadków neuroblastoma występuje u dzieci poniżej 2. roku życia.

Guz najczęściej rozwija się w rdzeniu nadnerczy (40% przypadków), a rzadziej w przykręgosłupowych zwojach współczulnych w jamie brzusznej (25%), może się jednak rozwinąć w każdej części pnia współczulnego. Objawy nerwiaka płodowego są niezwykle różnorodne. Należą do nich, między innymi, niedokrwistość, zmniejszenie masy ciała, nadciśnienie tętnicze, zespół Hornera.

Leczenie polega głównie na zabiegu chirurgicznym z ewentualną chemio- lub radioterapią. Rokowanie zależy od szeregu czynników, w tym od wieku dziecka w którym wystąpił początek choroby. Nerwiak płodowy jest jednym z niewielu nowotworów złośliwych, które mogą ulec spontanicznej regresji, przechodząc od postaci niezróżnicowanej do łagodnej, dobrze zróżnicowanej.

Częste są wznowy nowotworu: w takim przypadku wymagane jest ponowne leczenie. Może to stanowić problem, ponieważ niektóre metody terapeutyczne, takie jak chemioterapia, mają ograniczoną skuteczność, wynikającą z tego, że źródłem nawrotu są komórki najbardziej oporne na cytostatyki, które były w stanie przetrwać początkowe leczenie. Intensywna chemioterapia i radioterapia dają późne negatywne skutki. Oszacowano, że u dwóch osób z trzech, które przeżyją nowotwór w dzieciństwie, rozwinie się przynajmniej jedna przewlekła choroba, a czasami zagrażający życiu stan zdrowotny, w ciągu 20–30 lat od postawienia diagnozy nowotworu.


Stopnie zaawansowania
Przyjęty system oceny klinicznego zaawansowania nowotworu Evansa dzieli pacjentów na pięć grup.

Klasyfikacja Evansa - Stadium - Opis
I - Guz ograniczony do jednego narządu, możliwy do usunięcia w całości.
II - Guz nacieka poza narząd, w którym się rozwinął, nie przekracza jednak linii środkowej ciała. Węzły chłonne po stronie, w której rozwija się nowotwór zajęte lub nie.
III - Guz przekracza linię środkowa ciała, ipsilateralne węzły chłonne z przerzutami lub bez.
IV - Odległe przerzuty drogą krwi do narządów wewnętrznych: płuc, wątroby, mózgu, do tkanek miękkich i odległych węzłów chłonnych.
IVS - Niemowlęta z małym guzem nadnercza (jak w stadium I i II), przerzutami do wątroby, szpiku kostnego lub skóry, bez zniszczenia struktury kości.


Leczenie
Stopień I zaawansowania
Wystarczające jest chirurgiczne całkowite usunięcie zmiany.

Stopień II zaawansowania
Zaleca się krótkotrwałą chemioterapię w wypadku zajęcia węzłów chłonnych. W przypadku penetracji guza do kanału kręgowego nie zaleca się rutynowo laminektomii i napromieniania, ale również tylko chemioterapię.

Stopień III i IV zaawansowania
Stosuje się agresywne, skojarzone leczenie chemiczne, chirurgiczne i radioterapię według bieżącego protokołu (ESIOP-HRNBL). Protokół składa się z chemioterapii indukcyjnej (cyklofosfamid, winkrystyna, etopozyd, cisplatyna, karboplatyna), w przerwach między blokami podaje się także G-CSF (filgrastim). Po zakończeniu chemioterapii pobiera się komórki macierzyste do późniejszej megachemioterapii, a następnie podejmuje się próbę resekcji całkowitej guza pierwotnego. Kolejnym etapem leczenia jest zastosowanie megachemioterapii z autologicznym przeszczepieniem komórek macierzystych. Miejsce, w którym znajdował się guz pierwotny poddaje się napromienianiu. Po zakończeniu radioterapii, przeprowadza się terapię choroby resztkowej izotreotyniną albo monoklonalnymi przeciwciałami anty-GD2.

Stopień IVS zaawansowania
W zależności od oceny czynników ryzyka (Philadelphia score) na podstawie stanu ogólnego pacjenta można w ogóle nie prowadzić leczenia i obserwować pacjenta („watch and wait”) lub prowadzi się krótkotrwałą chemioterapię.

Źródło: Wikipedia

1 komentarz:

  1. Pozwolę sobie sprostować informacje z Wikipedii. W Neuroblastomie nie najważniejsze są stopnie zaawansowania, ale kwalifikacja do odpowiedniej grupy ryzyka. Przykładowo stopień II z amplifikacją genu MYCN u dziecka powyżej 1 roku życia kwalifikowany jest do grupy wysokiego ryzyka (30-40% szans na całkowite wyleczenie), podczas gdy stopień III bez amplifikacji z tzw "korzystną histopatologią" u dziecka powyżej roku lub nawet stopień IV bez amplifikacji u niemowlęcia kwalifikowany jest do grupy średniego ryzyka (ponad 90% całkowitej wyleczalności). Neuroblastoma L2 MYCN (-) według wytycznych INRG to odpowiednich III stopnia MYCN(-) według COG. Jest ona kwalifikowana do grupy średniego ryzyka, według protokołu SIOPEN dziecko otrzymuje naprzemiennie cykle chemioterapii VP-CARBO oraz CADO (4 cykle przedoperacyjne oraz 2 po operacji). Przy niecałkowitym usunięciu guza dodatkowo zaleca się radioterapię. Absolutnie nie ma jednak wskazań do megachemioterapii z autoprzeszczepem szpiku, ani do immunoterapii anty GD2. Szanse na wyleczenie do ponad 90%. Profesor Godziński widocznie nie znał całego obrazu choroby (brak zajęcia szpiku, mnogich odległych przerzutów, amplifikacji MYCN) gdy szacował szanse Hani na 30%. Radzę porozmawiać z Dr Ussowiczem. Na pewno wszystko Państwu wyjaśni.

    http://www.cancer.org/cancer/neuroblastoma/detailedguide/neuroblastoma-risk-groups

    OdpowiedzUsuń